انواع میلگرد چیست؟ و به چه کار می آیند؟

انواع میلگرد | فروشگاه آهن آلات بنیامین

امروزه ساختن یک ساختمان محکم و با دوام می تواند بسیار ساده باشد؛ زیرا ابزار و قطعات متفاوتی به بازار عرضه شده اند که این کار را برای شما بسیار آسان کرده اند. در این مقاله قصد داریم انواع میلگرد و کارآیی و نحوه استفاده از آن ها را برایتان شرح دهیم تا اگر قصد ساختن یک سازه با دوام را دارید، از این میلگرد ها غافل نشوید. مخصوصا اگر می خواهید که در سازه خود از بتن نیز استفاده کنید، لازم است با انواع میلگرد و تفاوت آن ها آشنا شوید و بهترین نمونه را برای سازه خود انتخاب کنید.

 

میلگرد چیست؟

میلگرد چیست؟ | فروشگاه آهن آلات بنیامین
میلگرد چیست؟ | فروشگاه آهن آلات بنیامین

هنگامی که از بتن، داخل سازه خود استفاده می کنید، لازم است مقداری کشش در ساختار آن ایجاد کنید تا ترک های به وجود آمده در آن موجب خراب شدن سازه شما نشوند و دوام سازه افزایش بیابد. به طور کلی بتن ها بسیار محکم هستند و ساختاری قوی دارند؛ به همین دلیل است که با استفاده از انواع میلگرد درون آن ها کشش و انعطاف ایجاد می کنید تا به سادگی از هم نپاشند. ممکن است برایتان سوال پیش بیاید که چرا استفاده از انواع میلگرد در سازه های عمرانی ضروری است؟ زیرا این میلگرد های فولادی که ضد خوردگی نیز هستند، استحکام بتن را چندین برابر می کنند و کشش مناسبی را برای آن ها ایجاد خواهند کرد تا در شرایط دشوار، از آسیب دیدن و خراب شدن آن ها جلوگیری کنند.

اگر قصد ساختن سازه های بتنی را دارید، میلگرد های فولادی می توانند پشتیبانی بسیار قوی و با دوامی نسبت به سیم های فولادی و فایبرگلس تقویت کننده بتن ها به سازه شما عرضه کنند تا خیالتان بابت دوام بالای ساختمان آسوده باشد. اغلب میلگرد هایی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند، از جنس فولاد هستند. این انتخاب به دلیل مقاومت بالای فولاد است.

  • میلگرد اروپایی

میلگرد اروپایی | فروشگاه آهن آلات بنیامین
میلگرد اروپایی | فروشگاه آهن آلات بنیامین

در حقیقت این میلگرد ها از جنس منگنز هستند و از اصلی ترین مزایای آن ها می توانیم به قیمت مقرون به صرفه آن اشاره کنیم.  این میلگرد ها به سادگی خم نمی شوند و جزء نمونه هایی با انعطاف کم هستند. به همین دلیل است که اغلب در مناطقی که بر روی گسل های فعال زمین لرزه قرار دارند، مورد استفاده قرار می گیرند تا در صورت مواجه با این بلایای طبیعی، آسیب کمتری به سازه مورد نظر شما برسد. همچنین لازم به ذکر است که در میان انواع میلگرد ها، کار با نمونه های اروپایی بسیار ساده است و یک پروژه کاملا یک پارچه را به سازنده عرضه خواهد کرد.

  • میلگرد کربن و فولاد (میلگرد سیاه)

میلگرد کربن و فولاد (میلگرد سیاه) | فروشگاه آهن آلات بنیامین
میلگرد کربن و فولاد (میلگرد سیاه) | فروشگاه آهن آلات بنیامین

در میان انواع میلگرد ها این نمونه تقریبا از شایع ترین مواردی است که امروزه در اغلب سازه ها مورد استفاده قرار می گیرند. ممکن است آن را با نام میلگرد سیاه نیز شناخته باشید. بزرگ ترین عیب میلگرد سیاه، خوردگی آن است. هنگامی که میلگرد ها دچار خوردگی شوند، شکننده می شوند و دوام بسیار کمتری پیدا می کنند، در این صورت ممکن است بتنی که اطراف آن ها قرار دارد نیز، شکننده شود و دوام ساختمان شما را به طور چشم گیری کاهش دهد. همچنین اگر میلگرد شما در مکانی مرطوب یا در مجاورت آب قرار دارد، می توانید نمونه های بهتری را نسبت به میلگرد های سیاه انتخاب و خریداری کنید. در نهایت با توجه به قیمت و کارایی ای که به شما عرضه می کنند، در حال حاضر بهترین گزینه موجود برای انواع سازه ها هستند.

  • میلگرد گالوانیزه

میلگرد گالوانیزه | فروشگاه آهن آلات بنیامین
میلگرد گالوانیزه | فروشگاه آهن آلات بنیامین

این‌ میلگرد حدود ۴۰ برابر بیشتر از نمونه قبلی (میلگرد سیاه) در برابر خوردگی مقاوم است. به سادگی نمی توانید به میلگرد گالوانیزه آسیب برسانید یا روکش آن را خراش دهید. به همین دلیل است که اغلب قیمتی نسبتا بالا دارد و در میان انواع میلگرد های ذکر شده، تقریبا جزء نمونه های گران قیمت شناخته می شود.

  • میلگرد فولادی (از جنس استیل)

میلگرد فولادی (از جنس استیل) | فروشگاه آهن آلات بنیامین
میلگرد فولادی (از جنس استیل) | فروشگاه آهن آلات بنیامین

میلگرد های فولادی ضد زنگ هستند و از مقاومت بسیار بالایی برخوردار اند. تقریبا می توانیم گفت که در میان انواع میلگرد ها، این نمونه گران قیمت ترین مدل موجود در بازار است. میلگرد های فولادی برای اکثر پروژه ها انتخابی بی نظیر هستند؛ اما می توان گفت که استفاده از آن در صورتی که به مقاومت بالایی در برابر خوردگی احتیاج ندارید، واجب نیست و تنها هزینه زیادی را خواهید پرداخت. به طور کلی می توان گفت که این میلگرد ها حدود ۱۵۰۰ برابر بیشتر از میلگرد های سیاه، در مقابل خوردگی مقاوم هستند. همچنین دوام بسیار بالایی را در سازه های بسیار مهم و پر اهمیت به شما عرضه خواهند کرد.

  • میلگرد هایی با روکش اپوکسی

میلگرد هایی با روکش اپوکسی | فروشگاه آهن آلات بنیامین
میلگرد هایی با روکش اپوکسی | فروشگاه آهن آلات بنیامین

همانطور که از نامش پیداست، این میلگرد به وسیله یک روکش بسیار نازک اپوکسی پوشیده شده اند. همین ویژگی باعث می شود که حدود ۱۷۰۰ برابر بیشتر از میلگرد های سیاه در برابر خوردگی مقاوم باشند؛ به همین دلیل است که این میلگرد ها را اغلب در مناطقی که در مجاورت آب های شور قرار دارند، استفاده می کنند تا دوام بالایی را به ساختمان شما ببخشد. تنها لازم است که این میلگرد ها را از یک فروشنده مطمئن سفارش دهید تا از پوشش ظریف اپوکسی آن اطمینان خاطر کامل داشته باشید. همچنین لازم به ذکر است، مقاومت آن ها تا زمانی ادامه دارد که روکش اپوکسی آسیبی ندیده باشد و در صورت آسیب ممکن است، آن منطقه دچار خوردگی شدید شود و دوام آن کاهش یابد.

  • میلگرد های پلیمری (GFRP)

میلگرد های پلیمری (GFRP) | فروشگاه آهن آلات بنیامین
میلگرد های پلیمری (GFRP) | فروشگاه آهن آلات بنیامین

در میان انواع میلگرد ها می توان میلگرد های پلیمری (GFRP) را جزء دسته ای که به هیچ عنوان دچار خوردگی نمی شوند، قرار داد. در عین حال باید توجه داشت که هزینه بسیار بالایی را برای خرید آن ها باید پرداخت کنید. به طور دقیق تر، قیمت آن ها حدود ۱۰ برابر بیشتر از میلگرد های اپوکسی است.

 

نتیجه گیری

به طور کلی میلگرد های ساده و میلگرد های آجدار ابزاری بسیار مفید و کارآمد برای ساختمان سازی هستند. با استفاده از آن ها می توانید ساختمانی محکم و با دوام داشته باشید.

تماس با کارشناسان فروش | فروشگاه آهن آلات بنیامین