براکت ساختمانی

براکت ساختمانی | فروشگاه آهن آلات بنیامین

براکت چیست؟

براکت کنسول زمانی استفاده می شود که فاصله بین لبه بتن و سیستم حفاظت لبه تنظیم شده باشد. یا زمانی که سیستم حفاظت لبه نباید با سطح کار تماس پیدا کند. به دلیل نصب آسان، به راحتی می توان آن را بر روی دیوارها و لبه های بتنی نصب کرد. آهن زاویه دار یک قطعه سخت افزاری است که معمولاً زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که دو قطعه ماده را به هم متصل کند. نصب آن آسان است و می تواند توسط سازندگان یا کسانی که پروژه های تعمیر خانه را انجام می دهند استفاده شود. گوشه کاربردهای مختلفی دارد، مانند قفسه بندی ساختمان، ایجاد ایستگاه های کاری یا حتی ایجاد یک پیشخوان شناور. این در انواع مختلفی از مواد مانند چوب، فلز و پلاستیک موجود است. استحکام اسپلینت باید بر اساس کاربرد مورد نظر انتخاب شود.

زاویه راست شکل اصلی مهره زاویه است. وقتی به پهلو گذاشته شود، شبیه یک “L” خواهد بود. هر “پای” آتل به یک تکه پارچه متصل می شود که آنها را به طور ایمن متصل می کند. به عنوان مثال، مهاربند گوشه ای می تواند از یک طرف به یک قفسه و از طرف دیگر به دیوار متصل شود. هر ماده ای که استفاده می شود، خواه پلاستیک، چوب یا فلز باشد، مطمئن شوید که از روش صحیح بست برای محکم کردن آن استفاده شده است. استحکام آتل زاویه ای باید بسته به ماهیت کار انتخاب شود. پلاستیک ضعیف ترین ماده ای است که برای براکت گوشه ها استفاده می شود. با این حال، ارزان ترین نوع نیز می باشد. این ماده فقط برای چسباندن اجسام سبک کار می کند. به عنوان مثال، زوایای پلاستیکی می توانند برای نمایشگرهای کوچک به خوبی کار کنند.

زاویه چوبی و فلزی

همان طور که قالب بتن از قالب پلاستیکی بتن قوی تر است، هر دو زاویه چوبی و فلزی بسیار قوی تر از پلاستیک هستند. با این حال، استحکام اسپلینت به نوع چوب یا فلز مورد استفاده، بستگی دارد. هنگام ارزیابی استحکام باید ضخامت اسپلینت را در نظر گرفت. برای اقلام سنگین تر، از قفسه های ضخیم تر با ظرفیت وزن کافی استفاده کنید. برای سازه‌های طولانی‌تر و سنگین‌تر، باید از مهاربندهای گوشه‌ای متعدد برای جلوگیری از افتادگی مواد استفاده شود.

برای نصب مهاربند، چند ابزار لازم است. علاوه بر خود کرست، بست هایی نیز برای محکم کردن آن مورد نیاز است. متداول ترین اتصال دهنده ها پیچ هستند، بنابراین پیچ با اندازه مناسب و یک پیچ گوشتی مورد نیاز است. برای بهترین نتیجه، هنگام اتصال مهاربند به دیوار، محل گل میخ ها را پیدا کرده و براکت را به گل میخ بچسبانید. این کمک می‌کند تا اطمینان حاصل شود که موادی که در بالای بریس قرار می‌گیرند، پشتیبانی بیشتری نسبت به دیوار خشک ارائه می‌دهند.

براکت ساختمانی | فروشگاه آهن آلات بنیامین
براکت ساختمانی | فروشگاه آهن آلات بنیامین

براکت قالب بندی چیست؟

براکت یا مهاربند گوشه ای یک اصطلاح نسبتاً گسترده است که برای توصیف طیف گسترده ای از اقلام مورد استفاده در نجاری برای تزئین، تقویت و محافظت از اتصالات گوشه استفاده می شود. این عناصر به دو دسته اصلی تقسیم می شوند: بریس های خارجی و داخلی. مهره های گوشه خارجی به طور کلی به عنوان پوشش تزئینی و محافظت در برابر ضربه عمل می کنند. براکت های داخلی بیشتر به عنوان تکیه گاه ساختاری برای تقویت اتصالات گوشه در برابر شکست در فشار عمل می کنند. براکت های خارجی معمولاً برنجی یا فولادی هستند، در حالیکه براکت های داخلی می توانند فلزی یا چوبی باشند. گوشه های ساخت و ساز چوبی و مبلمان به ویژه در معرض آسیب ضربه و شکست ساختاری هستند. استفاده از براکت می تواند این نقاط ضعف را برطرف کند. استفاده از آنها در صنایع ساختمان سازی و کابینت سازی به دلیل این ویژگی بسیار رایج است.

انواع بریس های گوشه ای

بریس های گوشه ای را می توان به دو صورت اعمال کرد. اولین مورد کرست بیرونی است که بیشتر در ساخت مبلمان، جعبه و کارتن استفاده می شود. این براکت ها فقط برای پوشاندن گوشه یا برای امتداد لبه‌های صفحه‌های مسطح بین گوشه‌ها استفاده می‌شوند. گوشه های بیرونی معمولاً از فلزات تزئینی مانند برنج یا فولاد ساخته می شوند و اغلب دارای تزئینات یا حکاکی های بسیار پرآذین هستند. آنها معمولاً از یک صفحه مثلثی شکل تشکیل شده اند که در امتداد دو لبه آن در ۹۰ درجه خم شده است. از پیچ ها برای محکم کردن آتل از سه طرف به چوب استفاده می شود که پوشش و محافظت موثر و تزئین گوشه در معرض دید را فراهم می کند. گرچه آن‌ها همان هدف را دارند، اما بریس‌های خارجی که برای بسته‌بندی جعبه‌ها و جعبه‌های مقوایی سنگین استفاده می‌شوند، سودمند و ساده هستند.

براکت قالب بندی | فروشگاه آهن آلات بنیامین
براکت قالب بندی | فروشگاه آهن آلات بنیامین

این نوع آتل گوشه ای نمی تواند چیزی بیشتر از یک نوار ساده از فلز پروفیلی باشد که با چسب یا میخ به جعبه متصل شده است. دومین نوع براکت گوشه ای، نوع داخلی است که به عنوان یک اقدام تقویتی سازه ای عمل می کند تا از فروریختن اتصال گوشه تحت بارهای سازه، ضربه ها یا نیروهای فشاری جلوگیری کند. این اسپیسرها معمولاً قطعات فلزی L شکل یا قطعات چوبی مستقیم هستند که به طرف مقابل اتصال گوشه پیچ می شوند. آنها معمولا در صنعت ساخت و ساز برای تقویت گوشه های سازه های قاب چوبی استفاده می شوند. همچنین اغلب برای تقویت اتصالات گوشه مبلمان مانند میز و صندلی استفاده می شود.

استفاده از آن در گوشه های میز

نوع خاصی از براکت که معمولا برای تقویت گوشه های میز استفاده می شود کرست است. این آتل از یک صفحه گنبدی شکل با یک سوراخ در مرکز آن و دو لبه تشکیل شده است در هر انتها حدود ۳۰ درجه خم شده است.  این لب ها دارای برجستگی های کوچکی هستند که در یک خط عمودی یا شیار برش خورده در طرفین مقابل میز قرار می گیرند. سپس لب‌ها روی دو طرف پیش‌بند پیچ می‌شوند تا تکیه‌گاه بیشتری داشته باشند. پیچ و مهره ای که در پایه میز قرار می گیرد از سوراخ مرکزی عبور می کند و با مهره ای کشیده می شود که دو طرف پیش بند را به هم می کشد و گوشه را نگه می دارد.

براکت ساختمانی

در مهندسی مکانیک براکت ساختمانی هر جزء میانی برای تثبیت یک قطعه به قطعه دیگر معمولاً بزرگتر است. چیزی که یک مهاربند را به براکت تبدیل می کند این است که بین این دو قرار دارد و یکی را به دیگری ثابت می کند. آنها از نظر شکل بسیار متفاوت هستند، اما یک مهاربند اولیه قطعه فلزی L شکلی است که یک قفسه (جزء کوچکتر) را به دیوار (جزء بزرگتر) وصل می کند. بازوی عمودی آن به یک عنصر (معمولاً بزرگ) ثابت می شود. بازوی افقی به سمت بیرون، بیرون زده و عنصر دیگری (معمولاً کوچک) را نگه می دارد. این قفسه در واقع همان براکت معماری است.

برای اینکه بازوی کشیده بتواند وزن بیشتری را تحمل کند، یک مهاربند اغلب دارای بازوی سومی است که به صورت مورب بین بازوهای افقی و عمودی حرکت می کند، یا ممکن است براکت یک مثلث جامد باشد. تقریباً به هر جسمی که این کار را انجام می دهد که یک قسمت را به جزء دیگر (معمولاً بزرگتر) متصل می کند، براکت می گویند، حتی اگر ظاهراً L شکل نباشد. آن‌ها می‌توانند بسیاری از اقلام معماری را پشتیبانی کنند، از جمله دیوار، بالکن، جان پناه، پیش‌رو، چشمه طاق، تیرها، سقف آلاچیق، جعبه پنجره، یا قفسه.  این اصطلاح همچنین برای توصیف قفسه ای که برای نگهداری مجسمه طراحی شده است استفاده می شود. در سیستم‌های قفسه‌بندی قابل تنظیم، براکت ممکن است دو قسمتی باشد و تکیه‌گاه افقی باربر در یک نوار فلزی عمودی شکاف‌دار دیواری نصب شود. براکت‌ها همچنین عنصری در سیستم‌هایی هستند که برای نصب سیستم‌های روکش نمای مدرن در بیرون ساختمان‌های امروزی و همچنین پانل‌های داخلی استفاده می‌شوند.

 

مهاربند ساختمانی | فروشگاه آهن آلات بنیامین
مهاربند ساختمانی | فروشگاه آهن آلات بنیامین

مجسمه های معماری

براکت ها اغلب به شکل مجسمه های معماری با نقش برجسته از اشیا و طومارها هستند. بسته به جنس آنها، دکوراسیون تزئین شده را می توان کنده کاری، ریخته گری یا قالب گیری کرد. آنها می توانند از سنگ ریخته گری یا مواد رزین فوم با روکش های مصنوعی برای استفاده در ساختمان های جدید در سبک های بازسازی تاریخی معماری باشند. برخی از آن‌ها و قلاب‌ها فقط زینتی هستند و هیچ هدف حمایتی واقعی ندارند.

براکت فلزی

هنگام انجام کارهای ساختمانی و تعمیر، نیاز دائمی به استفاده از اتصال دهنده ها برای نصب سازه های مختلف وجود دارد. براکت فلزی یک عنصر پشتیبانی است که بر روی یک سطح افقی یا عمودی برای نگه داشتن انواع اجسام قرار دارد. یک مثال خوب برای این کار نصب رادیاتورها است که در آن از مهاربندهای فلزی برای اتصال دستگاه گرمایش به دیوار استفاده می شود. امروزه انواع مختلفی از مهاربندها وجود دارد: مهاربندهای خمیده، نما، تقویت شده، تنظیم کننده و اتصال. همه مهاربندهای فلزی فوق برای ثابت کردن اجسام با وزن های مختلف طراحی شده اند و صرفاً برای اهداف خاصی استفاده می شوند.

انواع

براکت یک سازه فلزی خمیده، پیش ساخته یا جوشی است که برای ثابت کردن قسمت های بیرون زده محصولات مختلف روی سطح استفاده می شود. انواع براکت ها در درجه اول بر اساس هدف طبقه بندی می شوند:

مهاربندهای تنظیم دارای قسمت جمع شونده هستند که معمولاً از دو قسمت تشکیل شده است. طراحی براکت های تنظیم به شما این امکان را می دهد که در مواردی که محل نصب آن دارای بی نظمی های قابل توجهی است، محصول ثابت را تا حد امکان از نظر سطح یکنواخت تنظیم کنید. براکت های اتصال نیز از دو قسمت مجزا تشکیل شده اند. از نظر شکل، چنین اتصال دهنده هایی به شکل گوشه هایی با سوراخ های تکنولوژیکی ارائه می شوند که اتصال آنها را به یکدیگر آسان می کند و در نتیجه پیکربندی بست مورد نظر را به دست می آورد.

براکت | فروشگاه آهن آلات بنیامین
براکت | فروشگاه آهن آلات بنیامین

براکت بتنی

براکت بتنی در اندازه‌های مختلف وجود دارند تا با تمام موقعیت‌های نصب عرشه و مرحله پیش‌ساخته سازگاری داشته باشند. به دلیل ساخت سبک وزن، براکت های ما چند منظوره هستند و برای کاربرد در جلو، کنار یا عقب خانه کاملاً مناسب هستند. اندازه براکت ها از ۲ تا ۸ مستقیم است و همچنین در گوشه های ۳ و ۴ اینچ موجود است. هر براکت از فولادی با ضخامت ۳/۱۶ اینچ و عرض ۲.۵ اینچ در ۲.۵ اینچ ساخته شده است. ۲ سوراخ با قطر ۳/۴ اینچ برای نصب بر روی براکت‌های مستقیم و ۴ سوراخ برای نصب بر روی براکت‌های گوشه‌ای وجود دارد. از مته ۵/۸ اینچی و لنگر گوه ای ۵/۸ اینچی برای محکم کردن روی دیوار استفاده کنید. سوراخ ها ۵ ۱/۲ اینچ از یکدیگر فاصله دارند. براکت ها با یک پرایمر مقاوم در برابر زنگ محافظت می شوند.

ظرفیت وزنی و ابعاد برای براکت‌های مستقیم:

براکت‌های ۲ اینچی – لبه نصب ۱۴ اینچ  × ۲۴ اینچ ظرفیت طولانی ۳۵۰۰ پوند

براکت‌های ۳ اینچی – لبه نصب ۱۸ اینچ  ×۳۵.۵ اینچ ظرفیت طولانی ۳۰۰۰ پوند

۴ اینچ  براکت – لبه نصب ۱۹ اینچ × ۴۷.۵ اینچ ظرفیت طولانی ۲۵۰۰ پوند

۵ اینچ براکت – لبه نصب ۲۲ اینچ  × ۶۰ اینچ ظرفیت طولانی ۲۰۰۰ پوند

۶ اینچ براکت – لبه نصب ۳۰ اینچ  × ۷۲ اینچ ظرفیت طولانی ۱۶۰۰ پوند

۷ اینچ براکت – لبه نصب ۳۰ اینچ ۸۴ اینچ ظرفیت طولانی ۱۱۰۰ پوند

۸ اینچ براکت – لبه نصب ۳۸ اینچ  × ۴۷.۵ اینچ ظرفیت طولانی ۹۰۰ پوند

ظرفیت وزن و ابعاد براکت‌های گوشه:

مهاربند گوشه ۳ اینچی

مهاربند گوشه ۴ اینچی – لبه نصب ۱۸ اینچ ۴۷.۵ اینچ ظرفیت طولانی ۲۵۰۰ پوند

مهاربند | فروشگاه آهن آلات بنیامین
مهاربند | فروشگاه آهن آلات بنیامین

براکت دیوار برشی

در حالت ایده آل، جزئیات و طراحی براکت دیوار برشی شامل دیوارهایی در تمام اضلاع ساختمان است که تمام ارتفاع آن را گسترش می دهد. دیوارهای بلند نسبت به دیوارهای کوتاه استحکام بیشتری دارند و دیوارهای محکم بهتر از دیوارهای دارای بازشو (پنجره‌ها، درها و غیره) هستند. علاوه بر این، طراحی یک دیوار برشی باید تضمین کند که ساختمان می تواند از نیروهای شدید جانبی (در داخل صفحه) قفسه و برش بدون آسیب یا خم شدن از موقعیت خود دوام بیاورد. علاوه بر این، برای ایجاد مقاومت در برابر زلزله در سازه‌های کم‌مرتبه، سازندگان باید با نصب میلگرد های تقویت‌کننده فولادی که در سرتاسر درز بین دیوارها و فونداسیون گسترش می‌یابند، دیوار برشی را به‌اندازه کافی مهار کنند.

مهاربند دیوار برشی قابل تنظیم برای پشتیبانی از فرم های باند هنگام ریختن بر روی دیوار موجود توصیه می شود. براکت به دیوار موجود با پیچ ۳/۴ “x3” با استحکام بالا به یک لنگر که در آبریز قبلی قرار داده شده است متصل می شود. مهاربند قابل تنظیم دارای محدوده تنظیم عمودی بیش از ۲ اینچ است.

مهاربند ساختمانی | فروشگاه آهن آلات بنیامین
مهاربند ساختمانی | فروشگاه آهن آلات بنیامین

برای دریافت مشاوره رایگان و ثبت سفارش براکت با ما تماس بگیرید.

دریافت مشاوره رایگان

تماس با کارشناسان فروش | فروشگاه آهن آلات بنیامین