درخواست تولیدکنندگان فولاد برای بازنگری پرونده های تعزیراتی

انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران | فروشگاه آهن آلات بنیامین

نامه انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران به وزارت صمت

انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران طی نامه‌ای از معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت درخواست کردند در پرونده های تعزیراتی شرکت های فولادی بازنگری شود. دلیل این درخواست به دلیل تعدد بخشنامه ها و دستورات و بروز تناقضات در این بخشنامه ها اعلام شد. مشکل تناقضات و تعدد بخشنامه ها شرکت های فولادی را به دردسر انداخته است.

به گزارش ایسنا، سید رسول خلیفه‌سلطانی- دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران- در نامه خود به اسدالله کشاورز-معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت- به موضوع تعدد بیش از حد بخشنامه‌ها،  شیوه‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها در بازار فولاد طی سال‌های اخیر که بعضا با یکدیگر متناقض هم بوده‌اند، اشاره و تصریح کرده است این موارد موجب سردرگمی واحدهای تولیدی شده است.

سید رسول خلیفه سلطانی گفته است طی سال های گذشته تولید کارخانه های تولید کننده فولاد مختل شده است و دلیل آن عرضه غیرکارشناسی در بورس کالا و تعزیراتی شدن واحدهای فولادی را دلیل این اختلال دانست. که این مشکلات ممکن است به گرانی تعطیلی یا کاهش تولید و صادرات فولاد کشور تمام شود.

متن نامه انجمن

در متن نامه مذکور درخواستی انجمن تولید کنندگان فولاد آمده است:

“همانگونه که مستحضر هستید، به موجب گزارش‌های سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، برای تعداد زیادی از شرکت‌های تولیدکننده فولاد کشور پرونده‌های تعزیراتی تشکیل شده که علیرغم پیگیری‌های بعمل آمده مبنی بر صدور دستور منع پیگرد، بخش عمده‌ای از آن‌ها همچنان در جریان است.  لیست این شرکت‌ها و تصاویر مکاتبات آنان به پیوست آمده است.

جنابعالی به نیکی می‌دانید که تعدد بیش از حد بخشنامه‌ها،  شیوه‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها در بازار فولاد در چند سال گذشته که گاها با یکدیگر متناقض هم بوده‌اند، موجب سردرگمی واحدهای تولیدی شده است.

علاوه بر این، تعیین غیر کارشناسی، سنگین و بیش از نیاز داخلی کف عرضه‌ها در بورس کالا (گواه آن عدم معامله بیش از ۴۵ درصد شمش و ۶۷ درصد مقاطع طویل عرضه شده است) که بارها مورد اعتراض این انجمن هم قرار گرفته است، موجب شده تا برخی واحدهای خوشنام فولادی که تاکنون سابقه جرائم تعزیراتی هم نداشته‌اند، اکنون درگیر چنین پرونده‌هایی شوند که موجب مختل شدن روند تولید در کارخانه‌های تولیدکننده فولاد شده و ممکن است به تعطیلی، کاهش تولید و صادرات و ارزآوری فولاد کشور بیانجامد.

با توجه به موارد فوق الذکر و نامه شماره ۸۰۲ /ص/۰۰ مورخ ۱۴۰۰/۰۶/۰۲ این انجمن، از جنابعالی تقاضا دارد با رویکرد پشتیبانی و مانع زدایی از تولید، ترتیبی اتخاذ فرمایید که پرونده شرکت‌های مذکور مورد بازنگری قرار گرفته و ضمن مساعدت در حل مسائل احتمالی، زمینه افزایش تولید و عرضه شمش و محصولات فولادی در راستای تنظیم بازار داخلی را فراهم فرمایید. ”

در نهایت حل شدن مشکلات تولید کنندگان فولاد باعث بهبود تولیدات دست پایینی فولاد می شود. همین امر باعث افزایش تولید و کاهش قیمت فولاد و در نتیجه کاهش قیمت قالب فلزی بتن و جک سقفی و اسکافلد است.

تماس با کارشناسان فروش | فروشگاه آهن آلات بنیامین