قالب ستون

قالب ستون | فروشگاه آهن آلات بنیامین

قالب ستون بتنی

امروزه در ساخت سازه های بتنی از قالب استفاده می شود. قالب ستون نیز قالبی است که از آن برای شکل دهی بتن ستون استفاده می شود. قالب فلزی بتن از جمله قالب هایی است که برای ستون استفاده می شود. ابعاد این قالب ها متغیر می باشد. برای ستون های مختلف با ابعاد متفاوت می توان از قالب ستون مناسب آن استفاده کرد. قالب های فلزی از جمله پرکاربردترین نوع قالب ستون می باشند که در انواع سازه ها از آن ها استفاده می شود. این قالب ها کاملا مقاوم و مستحکم می باشند و در اندازه های مختلف تولید می شوند. برای اینکه قالب ستون را متصل کنیم باید چندین مرحله را طی کنیم.

نحوه اجرای قالب بندی ستون

نحوه اجرای قالب بندی ستون به ترتیب زیر می باشد. بعد از اجرای فونداسیون و آرماتورهای ستون به منظور هدایت کردن قالب بندی از میلگرد هایی با نام رامکا استفاده می شود‌. قالب ستون تا نقطه ای به داخل فرو می رود که به میلگرد های رامکا متصل شود. استفاده از این میلگرد ها باعث می شود که ستون های بنا در یک راستا قرار بگیرند. رامکا خود نیز دارای مدل های مختلف می باشد که بسته به شرایط و محل سازه از نوع مناسب آن استفاده می شود. رامکا در دو نوع فولادی و بتنی تولید می شود. بهتر است از نوع فولادی آن در کنار دریا و هنگام بارندگی استفاده نکنیم زیرا می تواند باعث فرسوده شدن پایه ستون شود. در این شرایط بهتر است از نوع بتنی آن استفاده کنیم.

بعد از بستن رامکا باید قالب ستون را تهیه کنیم. قالب ها در انواع جنس ها و مدل ها می باشند که هنگام خرید باید به فاکتورهای مهم توجه داشته باشیم. برای مثال اگر قرار است از قالب چوبی جهت این کار استفاده کنیم بهتر است قالب ها هم اندازه باشند تا پروژه روند خود را به خوبی طی کند. قالب ستون فلزی و فولادی نسبت با نمونه های دیگر دارای مزیت می باشند. تعادل اندازه و یکنواختی شرایط از جمله ویژگی های مثبت این قالب ها می باشد.

قالب ستون | فروشگاه آهن آلات بنیامین
قالب ستون | فروشگاه آهن آلات بنیامین

بعد از تهیه قالب ستون باید آن را برای انجام عملیات آماده کنیم. اگر قالب نو باشد نیاز به آماده سازی و نظافت نمی باشد ولی در صورت استفاده چند باره باید قالب ستون را تمیز و عاری از هرگونه آلودگی کنیم. روغن کاری قالب ستون یکی از مهمترین مراحل انجام این کار می باشد. برای اینکه قالب ها در پایان به خوبی باز و جدا شوند بهتر است مرحله روغن کاری آن ها  با دقت انجام شود. بعد از گذراندن تمامی مراحل قبلی کار بستن قالب ستون انجام می شود.

نوع اتصال قالب ها

قالب ستون اگر فلزی باشد برای بستن آن از پین و اگر چوبی باشد از گوه و سنجاق برای انجام این کار استفاده می شود. در مرحله بعد قالب ها را تراز می کنند. اگر قالب تراز نشده باشد آن را با استفاده از وسایل مربوط به این کار تراز می کنند. چنانچه ابعاد ستون از یک مقدار مشخص بیشتر باشد از قید های لوله ای برای جلوگیری از تابیدگی ستون استفاده می شود. هنگام باز کردن قالب ستون باید به این نکته دقت کنیم که ضربه محکمی به قالب‌بندی وارد نشود چون باعث ترک خوردگی بتن ستون می شود.

قالب مناسب باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

همواره برای سازندگان سازه های مختلف این سوال مطرح بوده است که یک قالب مناسب باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟ قالب باید در مقابل فشارهایی که به آن وارد می شود مقاومت کافی داشته باشد. همچنین اتصالاتی که در نصب قالب ها استفاده می شود باید در برابر نشت دوغاب مناسب باشند. قالب ستون باید به گونه ای باشد که بدون آسیب رساندن به بتن قابل جداکردن باشد. جنس و کیفیت قالب باید به گونه ای باشد که برای دفعات مختلف بتوان از آن استفاده کرد.

همچنین بهتر است تا حد امکان قالب ستون دارای وزن کمی باشد و به اندازه کافی مقاوم باشد تا در هنگام بتن ریزی دچار تاب خوردگی نشود. قالب ستون باید در محل مورد نظر به خوبی قرار بگیرد. یکی از مهمترین قسمت های اجرای یک سازه قالب بندی ستون ها می باشد. قالب ستون از آن جهت که بار سقف را به فونداسیون انتقال می دهد دارای حساسیت ویژه ای می باشد. کوچکترین سهل انگاری و اشتباه در اجرای این کار می تواند صدمات جبران ناپذیری وارد کند. بنابراین مانند قالب مدولار، هنگام بستن قالب ستون باید صبر و حوصله کافی به خرج دهیم.

انواع قالب بندی قالب ستون | فروشگاه آهن آلات بنیامین
انواع قالب بندی قالب ستون | فروشگاه آهن آلات بنیامین

هنگام بستن قالب ستون باید به موارد بسیار زیادی توجه داشته باشیم تا بتوانیم این کار را به درستی انجام دهیم. نحوه محاسبه قالب بندی ستون باید با دقت کافی انجام شود زیرا مراحل بعدی اجرای سازه وابسته به همین محاسبات می باشد. این کار توسط مهندس نقشه کشی بر روی نقشه مشخص می شود تا پیمانکار بتواند به راحتی قالب‌بندی ستون را با دقت انجام دهد. در محاسبه قالب ستون ها بهتر است نحوه شاغول کردن مشخص شود. برای قالب بندی ستون ها باید از افراد ماهر و متخصص در این زمینه کمک بگیریم زیرا ستون ها مهمترین قسمت های بنا می باشند.

ارتفاع قالب ستون بتنی

معمولا ارتفاع قالب ستون بتنی با مقدار بتنی که ریخته می شود برابر نیست و می توانیم این قالب ها را تا ارتفاع بیشتر ادامه دهیم. اما می توانیم ارتفاع قالب ها را متناسب با ارتفاع بتن ریزی ببندیم. هرچه ارتفاع یک ستون بیشتر باشد بتن ریزی و بستن قالب ستون نیز کمی دشوارتر می شود. احتمال نامنظم شدن مقطع در این ستون ها خیلی زیاد است به همین دلیل جهت شاغول کردن این ستون ها از جک و پشت بندهای بیشتری استفاده می شود. در این ستون ها بتن ریزی از ارتفاع بیشتری انجام می شود به همین دلیل امکان جداشدگی دانه ها وجود دارد. بنابراین در یک ارتفاع مشخص یک دریچه ایجاد میشود. در این ستون ها ابتدا قسمتی از ستون بتن ریزی می شود و بعد از انجام کار ویبره آن، دریچه بسته می شود و بعد قسمت بعدی ستون بتن ریزی می شود.

قالب های ستون در واقع یکی از مهمترین قالبهای قائم هستند که از نظر شیوه ساخت و استفاده در دسته بندی های مختلف قرار  می گیرند. قالب لغزنده، پانلی، سنتی، قالب یکپارچه، قالب بالارونده را می توان به عنوان نمونه هایی برای قالب ستون نام برد. انواع قالب بتن که توسط مراکز مربوط به آن عرضه می شود قالب فلزی لبه۶، قالب جدول، قالب تیرچه، قالب گرد، قالب فلزی لبه۵، قالب ستون چهار تیکه و دوتیکه را می توان نام برد. قالب ها از جمله لوازمی هستند که به بتن کمک می کنند تا زمان رسیدن به مقاومت کافی شکل خود را حفظ کنند. و کاربرد آن ها در صنعت ساختمان سازی بسیار گسترده می باشد.

قالب ستون گرد | فروشگاه آهن آلات بنیامین
قالب ستون گرد | فروشگاه آهن آلات بنیامین

انواع اشکال ستون

ستون ها در انواع شکل های مدور و چند ضلعی قابل اجرا می باشند که برای هر کدام از آنها قالب مربوط به آن را استفاده می کنند. قالب های چند ضلعی که برای ستون های چند ضلعی طراحی و ساخته می شوند. کنج های این نوع قالب ها کنج های خاص با زاویه بیش از ۹۰ درجه می باشند. قالب ستون های مدور که با توجه به ارتفاع و قطر ستون طراحی می شوند. این نوع قالب ها دارای مرزهای اتصال عمودی و افقی می باشند که همین امر سبب شده که باز کردن قالب به راحتی امکان‌پذیر باشد. قالب های قابل گسترش که می توانیم آن را با استفاده از جرثقیل و به صورت یکپارچه جابجا کنیم. این قالب ها فضای بسیار کمی را اشغال می کنند و از این جهت به نظم کارگاه کمک شایانی می کنند.

قالب ستون های گرد، که معمولا به صورت یکپارچه ساخته می شوند. چنانچه یکپارچه ساخته شوند ابتدا توسط جرثقیل جابجا می شوند سپس به وسیله یک سری اتصالات مخصوص به شکل مقطع دایره کامل درمی آیند. یکی دیگر از انواع قالب ستون، قالب های مربعی و مستطیلی می باشند که در این قالب ها از ترکیبات گوناگون همچون کنج های بیرونی و نبشی های پانچ شده استفاده می شود.

برای عمود نگه داشتن سطح قالب ستون ها از ابزارهایی به نام قید استفاده می شود. قید ها در دو نوع لوله ای و ناودانی در بازار موجود می باشند. هنگام قالب بندی ستون ابتدا اندازه های ستون را با توجه به نقشه تعیین می کنند. و بعد از آن قالب ها با استفاده از پین و گوه متصل می شوند این کار باعث می شود که هنگام باز کردن قالب ها مشکلی پیش نیاید. البته تمیز کردن قالب ها و روغن کاری آن ها نیز می تواند در راحت باز کردن تاثیر مستقیم بگذارد.

یکی دیگر از انواع قالب های ستونی، قالب ستون رومی است که در مقاله نمای رومی کامل به بررسی قالب ستون رومی پرداخته ایم.

قالب ستون | فروشگاه آهن آلات بنیامین
قالب ستون | فروشگاه آهن آلات بنیامین

قیمت قالب ستون بتنی

قیمت قالب ستون بتنی به موارد بسیار زیادی بستگی دارد. جنس قالب، کیفیت، وزن و نوع قالب ها از جمله مواردی هستند که بر قیمت این محصول تاثیرگذار می باشند. ستون چون از حساسیت خاصی برخوردار است بنابراین قالبی که برای آن استفاده می شود باید کاملا دقیق و مطابق با استانداردها باشد تا بتواند نتیجه خوبی به ما بدهد. جنس قالب ها معمولا از چوب، تخته سه لایه، فولاد،آلومینیوم و پلاستیک می باشد که به بتن تا رسیدن به شکل و مقاومت نهایی کمک می کند. گاها قالب ستون دارای اشکال و ظاهری هنری می باشد که مسلما هزینه استفاده از این قالب ها نسبت به سایر قالب های معمولی کمی بیشتر می باشد. قیمت قالب ستون فلزی با توجه به مدت زمان استفاده و مقاومت و همچنین سرعت اجرای کار نسبت به نمونه های دیگر به صرفه تر می باشد.

با توجه به افزایش روز افزون قیمت قالب ها مراکز مختلفی وجود دارند که قالب بتن را به صورت دست دوم و یا اجاره ای نیز عرضه می کنند. مسلما قالبی که چند بار استفاده شده است در مقایسه با قالب نو وزن بیشتری دارد که با تمیز کردن آن می توانیم تا حد قابل توجهی این مشکل را برطرف کنیم. قالب ستون که جنس آن از فلز باشد نسبت به نمونه های دیگر دارای مزیت های بسیار زیادی می باشد. که سبب شده است اکثر پیمانکاران و کارفرمایان از این نمونه استفاده کنند. از جمله مزیت های قالب فلزی می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم. سطح صاف، عدم نشتی بتن، مقاومت عالی در مقابل فشار، جداشدن راحت از سطح بتن و سرعت باز و بسته شدن را می توانیم به عنوان مزیت نام ببریم. همچنین این قالب ها دچار خوردگی نمی شوند و برای چندین بار قابل استفاده می باشند.

قالب فلزی ستون | فروشگاه آهن آلات بنیامین
قالب فلزی ستون | فروشگاه آهن آلات بنیامین

هزینه های مربوط به قالب بندی

با کم و زیاد شدن هزینه های مربوط به قالب بندی میتوانیم در هزینه های کلی پروژه صرفه جویی کنیم. در هنگام قالب بندی ستون بتنی باید به مواردی مانند هزینه ها توجه شود. برای برآورد درست هزینه ها بهتر است متناسب با نیاز کارگاه اقدام به تهیه قالب کنیم. جنس قالب را با توجه به تعداد دفعات استفاد از آن در نظر بگیریم. اگر قرار است از قالب ها چندین بار استفاده کنیم بهتر است نوعی از آن را که دارای مقاومت کافی می باشد انتخاب کنیم. تجهیزات مناسب جهت بلند کردن و برپایی قالب ستون را در محل کارگاه فراهم کنیم. استفاده از لوازم و تجهیزات مرغوب و باکیفیت می تواند باعث نتیجه مطلوب در پایان کار شود.

موارد مورد توجه هنگام بستن قالب

موارد مورد توجه هنگام بستن قالب ها به شرح زیر می باشد. در هنگام استفاده از قالب هایی با جنس های مختلف نیاز به بررسی یک سری موارد می باشد. برای مثال در مورد قالب های فلزی باید به اختلاف دمای بین قسمت داخلی قالب و بتن توجه داشته باشیم. چنانچه این قالب ها زیر نور خورشید باشند و دمای آن ها بالا رفته باشد بهتر است با آب پاشی دمای آن را پایین بیاوریم. بهتر است سطح خارجی این قالب ها با رنگ سفید رنگ آمیزی شود تا بتواند نور خورشید را منعکس کند. و در قالب های چوبی باید به میزان جذب آب توجه داشته باشیم. بهتر است این قالب ها را قبل از استفاده به خوبی چرب و روغن کاری کنیم تا حداقل میزان جذب آب را داشته باشند.

چنانچه مدت زمان زیادی از روغن کاری قالب ها گذشته و گرد و غبار روی آنها نشسته است باید قالب ها را تمیز کنیم. روغن مصرفی برای چرب کردن قالب ستون نباید باعث تغییر کیفیت سطح بتن شود. بعد از بستن قالب ستون باید آنها را مورد بررسی قرار دهیم و درز های آن را که احتمال بیرون زدن بتن از آن ها وجود دارد را پر کنیم. عوامل بسیار زیادی مانند عدم مهارت کارگران، خوب نبستن قطعات قالب، لغزش خاک مجاور قالب و  در نظر نگرفتن بارهای مرده و زنده وارد بر قالب می تواند باعث خرابی قالب و نتیجه نامطلوب شود.

قالب ستون دو تکه و چهار تکه | فروشگاه آهن آلات بنیامین
قالب ستون دو تکه و چهار تکه | فروشگاه آهن آلات بنیامین

تماس با کارشناسان فروش | فروشگاه آهن آلات بنیامین