بررسی انواع تیرآهن در بازار

قیمت انواع تیرآهن در بازار آهن آلات | فروشگاه آهن آلات بنیامین

معرفی و بررسی انواع تیرآهن در بازار جهان و ایران به همراه نکاتی در خصوص قیمت گذاری تیرآهن و انتخاب تیرآهن مناسب برای ساختمان در این مطلب شرح داده ایم.

انواع تیرآهن

تیرآهن یکی از انواع پروفیل ساختمانی به شمار می آید که وظیفه اصلی آن در سازه، تحمل نیروهای حاصل از نیروی برشی و لنگر خمشی می باشد. در چرخه تولید انواع تیرآهن در بازار از نورد گرم استفاده می کنند.

انواع تیرآهن در بازار ایران به طور کلی در مدل های IPE، IPB، INP، هاش (HEB,HEA) و CNP تولید و دسته بندی می‌شوند. در بازار آهن، پرفروش ترین انواع تیرآهن در ایران ۳ نوع IPE، هاش و لانه زنبوری هستند. هر یک از این تیرآهن ها خصوصیات فیزیکی، وزن، نحوه تولید و کاربردهای متفاوتی دارند. هر کدام از آنها بر اساس صلاح مهندس انتخاب و استفاده می‌شوند.

انواع تیرآهن در بازار | فروشگاه آهن آلات بنیامین
انواع تیرآهن در بازار | فروشگاه آهن آلات بنیامین

معرفی انواع تیرآهن در بازار

تیرآهن یکی از بهترین مقاطع فولادی برای ساخت و ساز می‌باشد و در ادامه به بررسی انواع تیرآهن در بازار خواهیم پرداخت.

تیرآهن INP

تیرآهن I شکل طبق استانداردهای روسیه و چین ساخته می شود و ضخامت بال این تیرآهن با فاصله گرفتن از جان تیرآهن کمتر می شود. یکی از مهم ترین ویژگی های این نوع تیرآهن، متفاوت بودن ضخامت ابتدایی و انتهایی آن است. به این صورت که شیب ملایمی در ضخامت بال آن وجود دارد.

تیرآهن IPB یا هاش

این تیرآهن H شکل می باشد و یکی از عریض ترین انواع تیرآهن در بازار به حساب می آیند. به طور کلی تیرآهن های عریض IPB به گونه ای هستند که طول بال هایشان نسبت به تیرآهن های IPE بیشتر‌ می‌باشد.

نکته مهم: لازم به ذکر است که علامت L سبک بودن تیرآهن و علامت V نشان دهنده سنگین بودن تیرآهن می‌باشد.

انواع تیرآهن IPB در بازار ایران | فروشگاه آهن آلات بنیامین
انواع تیرآهن IPB در بازار ایران | فروشگاه آهن آلات بنیامین

تیرآهن IPE

یکی دیگر از انواع تیرآهن در ایران، مدل IPE می باشد که ظاهر آنها به صورت I می باشد. مهندسان ایرانی و اروپایی بیشتر از این نوع تیرآهن در صنعت ساختمان سازی استفاده می کنند. برخلاف INP در این نوع از تیرآهن، ضخامت بال ها به صورت یکپارچه می باشد.

تیرآهن CPE یا لانه زنبوری

این تیرآهن ها به دلیل اینکه بعد از عملیات جوش دادن و تکمیل آن، دارای حفره های ۶ ضلعی و شبیه به لانه زنبور می باشد، به این نام معروف شده است. این نوع تیرآهن دارای قابلیت توان خمشی بالاتر نسبت به تیرآهن نورد شده می باشد.

سایز انواع تیرآهن در بازار

در بازار ایران سه نوع تیرآهن I، تیرآهن هاش و تیرآهن لانه زنبوری وجود دارد. این مقاطع فولادی از پر فروش ترین و متداول ترین تیرآهن های قابل استفاده درسازه فولادی هستند. یکی از بارزترین مشخصات تیرآهن، تولید کننده آن می‌باشد. همه تولید کنندگان فولاد در تلاشند که محصول خوب و مرغوبی را تولید کنند.

به طور کلی تیرآهن در سایزهای ۱۰ تا ۶۰ شامل تیرآهن سبک و سنگین ساخته می‌شود و در شاخه‌های ۱۲ متری بریده می شوند. در این بین تیرآهن ذوب آهن اصفهان سایزبندی کامل تری نسبت به دیگر تولید کنندگان دارد که شامل تیرآهن IPE در سایزهای ۱۲، ۱۴، ۱۶، ۱۸، ۲۰، ۲۲، ۲۴، ۲۷ و ۳۰ است.

در ایران ذوب آهن اصفهان از اصلی‌ترین و معتبرترین تولیدکنندگان انواع تیرآهن در بازار می‌باشد که سالانه ۳ میلیون و ششصد هزار تن مقطع فولادی تولید می‌کند. در دیگر نقاط کشور جهت دسترسی آسان، تولید تیرآهن و عرضه و ارائه آن به بازار وجود دارد تا خریدار با توجه به محل پروژه سفارش خود را ثبت کند. تولید کنندگانی مثل فولاد ناب تبریز، فولاد ظفر بناب، فولاد البرز ایرانیان، نورد آریان فولاد، نورد کوثر اهواز و فولاد یزد در تولید و توزیع انواع تیرآهن در بازار فعالیت دارند.

باید در نظر داشته باشید که ساخت تیرآهن لانه زنبوری بعد از مرحله تولید انجام می‌شود. این کار اکثرا توسط کارگاه‌های برشکاری و جوشکاری اجرا می‌گردد. به همین علت در لیست تولید کنندگان تیرآهن CNP، نام تولیدکننده خاصی نوشته نمی‌شود. برای تهیه تیرآهن لانه زنبوری از تیرآهن IPE در سایزهای  ۱۶ و ۱۸ استفاده می‌کنند. برروی آن ها برش‌هایی به صورت شش ضلعی ایجاد می‌کنند سپس جهت تقویت تیر از تسمه استفاده می‌شود.

قیمت انواع تیرآهن در بازار آهن آلات | فروشگاه آهن آلات بنیامین
قیمت انواع تیرآهن در بازار آهن آلات | فروشگاه آهن آلات بنیامین

استاندارد انواع تیرآهن در بازار ایران

تمامی محصولات فولادی تولید شده دارای استانداردهایی است که منبع تشخیص کیفیت و اصل بودن آن می‌باشد. تیرآهن نیز از این موضوع مستثنا نبوده و بر طبق استانداردهای ایرانی و جهانی تولید می‌گردد.

سازمان استاندارد ملی ایران با در نظر گرفتن کیفیت محصولات و استحکام نهایی تیرآهن، طبق آخرین متدهای دنیا ۶ فایل استاندارد برای انواع تیرآهن در بازار و صنعت ساختمانی تهیه کرده است.

قیمت انواع تیرآهن در بازار

قیمت انواع تیرآهن در بازار ایران بر اساس وزن و سایزبندی مختلف آنها، متفاوت می‌باشد. البته که کیفیت مقاطع آهنی هم بسیار مهم است و در قیمت آن نیز تاثیر گذار است، عواملی مثل برند تولیدی، حمل و نقل و محل بارگیری ممکن است قیمت تیرآهن را تا حدودی افزایش دهد. قیمت انواع مقاطع بنابر دلایل گفته شده توسط تولیدکننده تعیین می‌گردد، این قیمت‌ها روزانه در حال تغییر و نوسان می‌باشد.

بازار اینترنتی آهن آلات

با گسترش شبکه جهانی وب به راحتی می‌توانید با استفاده از فروشگاه‌ها و مراجع اینترنتی تمامی نیازهای لازم را با سرعت و امنیت زیاد برطرف کنید. با استفاده کردن از بازار اینترنتی آهن نیز می‌توان انواع مقاطع و مصالح آهنی را بررسی کرد، و از قیمت ارائه شده به صورت لحظه‌ای اطلاع داشت و از هر نقطه از کشور به خرید انواع تیرآهن در بازار آنلاین پرداخت.

تیرآهن های وارداتی موجود در بازار ایران

تیرآهن‌ هایی که در بازار ایران جزو دسته وارداتی به حساب می آیند از استاندارد قابل قبولی برخوردار هستند. تیر آهن‌های IPE وارداتی اکثرا مربوط به کشورهای لهستان، اسپانیا، آلمان و کشور کره می‌باشند. لازم به ذکر است که تیر آهن IPE کشور های چین و روسیه هم در بازار ایران موجود است. ولی چون این دو کشور با استفاده از هر دو نوع استاندارد تیرآهن تولید نموده‌اند، بنابراین مصرف کنندگان بعضی اوقات در تشخیص IPE یا INP بودن محصول تیرآهن این دو کشور دچار مشکل می شوند.

بسیار پیش آمده است که پس از خرید و تخلیه تیرآهن ها در محل ساخت و ساز و یا بدتر از آن، پس از این که ساختمان نیمه ساخته شد، متوجه شده‌اند که تیر آهن‌ های مصرفی آن‌ها از نوع INP بوده است، حال آنکه نقشه ساختمانی آن‌ها بر اساس IPE بوده و دچار ضرر و زیان بسیاری می‌ شوند. اگر نقشه ساختمان از اول بر اساس INP باشد ممکن است این قضیه برعکس نیز صدق کند.

در خرید انواع تیرآهن در بازار به چه نکاتی باید دقت کنیم؟

هنگام خرید انواع تیرآهن در بازار ایران به طور کلی باید به چند نکته اصلی توجه ویژه ای داشته باشید. ۳ مورد از مهم ترین نکات مورد نظر در خرید تیرآهن عبارتند از:

  1. مشخصات ظاهری تیرآهن
  2. استاندارد های تیرآهن
  3. مشخصات فنی تیرآهن

در این مطلب تلاش کردیم تا شما را با انواع تیرآهن در بازار ایران و جهان آشنا کنیم. همچنین به بررسی هر کدام پرداختیم. اگر در زمینه خرید انواع مصالح ساختمانی به خصوص انواع تیرآهن، نیاز به راهنمایی دارید، می توانید با کارشناسان ما در تماس باشید تا شما را به بهترین نحو راهنمایی کنند.

تماس با کارشناسان فروش | فروشگاه آهن آلات بنیامین