داربست بامبو

داربست بامبو | فروشگاه آهن آلات بنیامین

داربست بامبو چیست؟

داربست ها از جمله سازه هایی هستند که در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرند. در ایران عمدتا به اسکلت های فلزی، داربست فلزی می گویند. داربست ها انواع مختلفی دارند. داربست های چوبی، داربست های فلزی و داربست های بامبو انواع داربست هستند که بیشترین کاربرد را دارند. داربست های بامبو در کشور چین بسیار پر کاربرد هستند به شکلی که حتی سازه های عظیم و بزرگ را با بامبو می سازند. استفاده از بامبو به جای لوله داربست در کشور چین به دلیل منابع زیاد جنگل های بامبو هر روز در حال رشد است. اما داربست بامبو همچون دیگر انواع داربست مزایا و معایبی دارد که در ویدیوی زیر به برخی از آن ها پرداخته شده است.

معایب داربست بامبو

داربست بامبو در شهر هنگ کنگ که یکی از جزیره های خود مختار کشور چین است بسیار استفاده می شود. هر پروژه ساختمانی که در حال ساخت باشد، در اطراف آن می توان کامیون های حامل بامبو را مشاهده کرد. در کشور چین و به خصوص در هنگ کنک استفاده از بامبو به جای داربست فلزی بسیار رواج پیدا کرده است. با وجود امنیت پایین داربست بامبو برای کارگران و عابران، استفاده از بامبو به عنوان داربست یک عمر کاملا طبیعی شده است.

بامبو ها به وسیله ی طناب های پلاستیکی کش مانند به یکدیگر متصل می شوند که قطعا قدرت بست فلزی داربست را ندارند. به دلیل استفاده از بامبو های خشک و شکننده و اتصالات نا مطمئن داربست های بامبو، احتمال بروز حادثه در این نوع داربست ها بسیار بالاست. داربست هایی که در خیابان و پیاده رو ها نصب می شوند، خطر بیشتر دارند، زیرا نه تنها نمی توانند مانع سقوط مصالح و ابزارآلات بر سر عابران شوند، بلکه خودشان به عنوان سازه ای نامطمئن در پیاده رو و خیابان ها نصب شده اند. صحبت از معایب داربست های بامبویی بسیار است اما به برخی از مزایا استفاده از آن ها هم بپردازیم.

مزایا داربست بامبو

قیمت پایین، این اولین و قطعی ترین دلیل استفاده بیش از حد بامبو به جای داربست فلزی در چین است. کشور چین به عنوان یک کشور توسعه یافته، در حال ساخت ساختمان ها و آسمان خراش های بسیار بزرگ است که قطعا نیاز به سازه های داربستی زیادی دارند. پس به جای استفاده از داربست های فلزی نو و با کیفیت به همراه بست داربست و رابط داربست قوی، از بامبوی خشک و طناب های کشی استفاده می کنند. کاهش هزینه های ساخت در همه جای دنیا جزو دغدغه های کارفرمایان است که در چین با استفاده از داربست های بامبو این هزینه را به شکل قابل توجهی کاهش داده اند.

مورد بعدی که باعث رواج یافتن داربست های بامبویی است، منابع زیاد جنگل های بامبو در چین است. بنابراین به دلیل عدم وجود منابع بامبو استفاده از داربست بامبویی در همه جای دنیا امکان پذیر نیست. وزن سبک و در نتیجه حمل و نقل آسان تر بامبو نسبت به لوله داربست یکی دیگر از مزایای استفاده از بامبو است.

تماس با کارشناسان فروش | فروشگاه آهن آلات بنیامین