قالب نیوجرسی

روش های مختلف ساخت نیوجرسی بتنی | فروشگاه آهن آلات بنیامین

قالب نیوجرسی

از قالب نیوجرسی ( به انگلیسی New Jersey barrier) و قطعات پیش ساخته برای بتن ریزی دیوارهای بتنی جهت استفاده در پروژه های عمرانی استفاده می شود. موانع بتنی که به نیوجرسی معروف هستند برای پیشگیری از خسارت های احتمالی در زمان تصادف ها و برای هدایت وسیله های نقلیه در بزرگراه ها و جاده ها کاربرد دارد. این موانع به شکل قطعه های بتنی پیش ساخته تولید می شوند. بر اساس نوع طراحی این موانع می توانند به یکدیگر متصل شوند. ویژگی مهم این موانع بتنی این است که در هنگام برخورد خودروها به دلیل نوع طراحی می تواند از واژگونی اتومبیل ها جلوگیری کند.

این نوع از مانع های بتنی به خصوص در کشور ما در پروژه های جاده ای به عنوان مانع برای جداسازی مسیرها و جاده ها استفاده می شود. از نیوجرسی بتنی که مرسوم ترین آن ها طول چهار تا شش متر و وزن بالغ بر پنج تن دارد برای نخستین بار در کشور ما از سال ۱۳۷۵ و در آزاد راه تهران – قم توسط اداره راه و شهرسازی استان قم استفاده شده است.  از سال ۱۳۹۴ در ایران به دلیل خطرات جانی که گارد ریل ها به وجود می آورند بحث جایگزینی آن ها با سیستم نیوجرسی استاندارد مطرح شد. در این مقاله سعی داریم درباره قالب نیوجرسی بتنی و نقشه نیوجرسی بتنی بیشتر توضیح دهیم.

جداکننده های بتنی که به نیوجرسی معروف هستند انواع مختلفی دارند.

انواع جداکننده بتنی | فروشگاه آهن آلات بنیامین
انواع جداکننده بتنی | فروشگاه آهن آلات بنیامین

انواع جداکننده بتنی

 •     نیوجرسی مفصلی یا به هم پیوسته

می توان گفت این نوع از نیوجرسی ها در مقایسه با انواع دیگر آن بهترین نوع از این مانع های بتنی هستند. نیوجرسی های مفصلی می توانند به کمک مفصل های فلزی ای که دارند به یکدیگر متصل شده و یک مانع بتنی طولانی و ایمن را به وجود آورند.

 •     نیوجرسی کناری
 •     و نیوجرسی دو طرفه

انواع قالب نیوجرسی بر اساس ساخت و مواد اولیه نیز سه دسته: قالب بتن نیوجرسی، نیوجرسی بتنی و میلگرد و در آخر نیوجرسی پلاستیکی هستند.

قالب نیوجرسی چیست و کاربرد نیوجرسی

نیوجرسی بتنی مانع هایی هستند که از آن ها برای جداسازی مسیرها و جاده ها برای هدایت و جهت دادن به وسیله های نقلیه استفاده می شود. این قالب های پیش ساخته قابلیت اتصال به یکدیگر را دارند. هدف از اجرا و نصب نیوجرسی و یا همان جدا کننده های مفصلی جلوگیری از عبور خودروها و وسایل نقلیه به مسیر روبرو است. به گونه ای که از تصادف های به اصطلاح شاخ به شاخ جلوگیری شود. همچنین این قالب ها به گونه ای طراحی شده اند که با داشتن زاویه های کم در لبه های خود به عنوان هدایتگر وسیله های نقلیه عمل کرده و در صورت برخورد موجب کاهش خسارت وارده گردند.

قالب نیوجرسی بتنی و نقشه نیوجرسی بتنی | فروشگاه آهن آلات بنیامین
قالب نیوجرسی بتنی و نقشه نیوجرسی بتنی | فروشگاه آهن آلات بنیامین

امروزه با پیشرفت روز افزون تکنولوژی برای ساخت قالب نیوجرسی بتنی از فناوری های نوینی چون بتن های خود تراکم، عمل آوری بتن ها با بخار و تولید این قالب ها به صورت مفصلی برای سهولت در نقل و انتقال و نصب آن ها استفاده می شود.

همان طور که بیان شد وظیفه اصلی نیوجرسی افزایش امنیت و ایمنی راه ها و مقاومت جاده ها است.

دیگر کاربردهای نیوجرسی

از دیگر کاربرد های قالب نیوجرسی می توان موارد زیر را نام برد.

 • استفاده برای محافظت از محل عبور عابران پیاده
 • تفکیک محوطه های صنعتی
 • استفاده برای ایجاد دوربرگردان
 • محافظت از کارگران عمرانی در هنگام اجرای پروژه ای در مسیر و کنار جاده ها
 • استفاده به عنوان موانع موقت و قابل حمل
 • استفاده به عنوان موانع امنیتی و ضد خرابکاری – تروریستی
 • استفاده به عنوان سیل بند و هدایت کردن مسیر رودخانه ها
 • جلوگیری از انتشار آتش در هنگام آتش سوزی در جنگل ها
 • همچنین از قالب های نیوجرسی برای رفوژ وسط خیابان های اصلی برای ایجاد فضای سبز نیز استفاده می شود.

نقشه نیوجرسی بتنی

نقشه نیوجرسی بتنی با توجه به قالب مورد درخواست کارفرما و محل پروژه طراحی می شود. قالب های نیوجرسی بتنی نقشه های استانداردی دارند که توسط وزارت راه و شهرسازی تهیه شده اند.

نقشه نیوجرسی بتنی | فروشگاه آهن آلات بنیامین
نقشه نیوجرسی بتنی | فروشگاه آهن آلات بنیامین

طراحی و تهیه ی نقشه نیوجرسی بتنی کاری بسیار دقیق است. به همین دلیل این نقشه ها باید توسط مهندسین با تجربه و حرفه ای تهیه و آماده شود. ساخت این قالب ها مانند دیگر سیستم های قالب بندی خاص زمانبر است. همچنین هزینه ساخت بیشتری نسبت به آنها دارد. یکی از نکات مهم در ساخت نیوجرسی یکپارچه بودن آن است. زیرا  هرگونه زایده و بیرون زدگی ممکن است در صورت برخورد خودروها تلفات و خسارت های بسیاری ایجاد کند.

نقشه نیوجرسی بتنی و مواد به کار رفته در هنگام تولید آن ها از عوامل تاثیرگذار در قیمت نیوجرسی هستند. البته قیمت نیوجرسی ها به ابعاد و اندازه آن بستگی مستقیم دارد. این قالب ها براساس نیاز کارفرماها در همه ابعاد تولید می شوند.

پرکاربرد ترین انواع این قالب ها نیوجرسی بتنی تیپ یک، دو، و سه است. ابعاد این نیوجرسی ها ۴۰ در ۴۰ ، ۲۰۰ در ۸۰ ، ۳۰۰ در ۱۱۰ ، ۱۰۰ در ۸۰ است.

جدول ابعاد براساس محل نصب

در ادامه جدولی بر اساس ابعاد نیوجرسی بتنی پیش ساخته بر اساس محل نصب و استفاده آن ها را بیان می کنیم.

ردیف محل نصف و استفاده نیوجرسی وزن تقریبی کف ارتفاع طول
۱ برای مناطق کم دید و خیابان ۹۰۰ کیلوگرم ۶۰ سانتی متر ۸۰ سانتی متر ۱۵۰ سانتی متر
۲ بزرگراه ها و جاده های بیرون شهر ۱.۲ تن ۷۰ سانتی متر ۲۰ الی ۸۰ سانتی متر ۴۰۰ سانتی متر
۳ بزرگراه ها و جاده های بیرون شهر مدل قطعه قبل و بعد از روشنایی ۵.۳ تن ۷۰ الی ۱۱۰ سانتی متر ۱۰۰ سانتی متر ۶۰۰ سانتی متر

 

جدول بر اساس محل نصب نیوجرسی بتنی | فروشگاه آهن آلات بنیامین
جدول بر اساس محل نصب نیوجرسی بتنی | فروشگاه آهن آلات بنیامین

محاسبه وزن هرکدام اندازه های مختلف این قالب ساده است. کافی است حجم نیوجرسی را با توجه به مساحت مقطع و طول آن حساب کنید و آن را در وزن مخصوص بتن ( چیزی در حدود ۲۵۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب) ضرب کنید.

نامگذاری جداکننده های مفصلی یا نیوجرسی

قطعات جدا کننده مفصلی برای نخستین بار در دهه ۱۹۵۰ میلادی در موسسه فناوری استیونز طراحی شده است. این طراحی توسط اداره ایالتی بزرگراه های نیوجرسی در ایالت نیوجرسی که در غرب ایالات متحده آمریکا قرار دارد برای چند خطه کردن بزرگراه ها استفاده شده بود. همچنین نخستین بار در سال ۱۹۶۸ در شهر نیوجرسی کانادا از این مفصل ها استفاده شده است. نام این جداکننده های مفصلی بر همین اساس به نیوجرسی و یا قطعات جرسی معروف شده است.

پس از آن بود که با مشاهده کارایی فوق العاده نیوجرسی در اکثر کشورهای پیشرفته و توسعه یافته برای افزایش ایمنی راه ها و جاده ها مورد استفاده قرار گرفت.

مصالح مورد استفاده در ساخت نیوجرسی بتنی

به طور کلی برای ساخت نیوجرسی های بتنی مصالح زیر مورد نیاز است.

 •     سیمان

سیمانی که برای ساخت نیوجرسی استفاده می شود باید ویژگی های سیمان پرتلند تیپ یک و دو به شماره ۳۹۸ ایران را داشته باشد.

 •     آب

آب مورد استفاده در ساخت نیوجرسی باید مطابق ماده ۱۴۷۴۸ آیین نامه بتن ایران باشد. این آب نباید قلیایی و اسیدی باشد. همچنین باید از هرگونه مواد آلی نیز عاری باشد. حتی آب آشامیدنی برای ساخت این بتن مناسب نیست.

 •     سنگدانه

سنگدانه ها مورد استفاده در نیوجرسی شامل: ماسه، شن عدسی، شن بادامی. این سنگدانه ها باید مطابق استانداردهای ملی ایران باشند.

 •     میلگرد

استفاده از میلگرد برای افزایش استحکام بتن است. زیرا در کنترل میزان فشار و کشش وارده بر بتن از میلگرد برای افزایش استحکام بتن استفاده می شود. میلگردهای مورد استفاده باید دارای مقاومت کششی حداقل چهارصد مگا پاسکال باشند. میلگرد استاندارد مورد استفاده میلگرد A3 هستند.

 •     مفصل

مفصل های مورد استفاده نیز همانند میلگردها باید مقاومت کششی بالا داشته باشند تا در مقابل ضربات سنگین مقاومت کنند.

 •     افزونه ها

برای آن که نیوجرسی ها سطحی صاف داشته باشند از افزودنی های مایع و پودری با کیفیت نیز استفاده می شود.

مصالح مورد استفاده در ساخت نیوجرسی بتنی | فروشگاه آهن آلات بنیامین
مصالح مورد استفاده در ساخت نیوجرسی بتنی | فروشگاه آهن آلات بنیامین

مزایای قالب نیوجرسی بتنی

از مهم ترین مزایای قالب نیوجرسی آسانی و سهولت در نصب آن است. این نوع از قالب ها مسلح بوده و دارای اتصال جانبی هستند که باعث سهولت در نصب آن ها می شود. مزیت دیگر این قالب ها راحتی در امکان تعویض آنان است. در صورت آسیب دیدگی و خرابی و یا نیاز به جابه جایی این قالب ها به راحتی قابل تعویض هستند.

دیگر مزیت مهم قالب نیوجرسی بتنی  می توان به کاهش نور آزار دهنده خودروهای مقابل در شب و افتادن نور ماشین های لاین مقابل در چشم راننده ها اشاره کرد. تمام این مزیت ها امروزه باعث استفاده هرچه بیشتر از این قالب ها در پروژه های راه سازی و ترابری در جاده ها و مسیرها شده است.

روش های مختلف برای تولید نیوجرسی بتنی

 1. بتن ریزی در قالب های ایستاده:

در این روش از ساخت نیوجرسی بتنی با استفاده از جک دو پیچ انتهای قالب را باز می کنند تا بتن به راحتی از قالب جدا شود. پس از آن قطعه را از قالب ساخته شده بلند می کنند تا قطعه به صورت ایستاده قرار گیرد.

 1. استفاده از دستگاه اتوماتیک:

در این روش ساخت نیوجرسی بتن ریزی به صورت دستی انجام می گیرد اما دیگر مراحل در دو سیستم مجزا به صورت کاملا اتوماتیک صورت میگیرد. بعضی پیمانکاران بر اساس شرایط خود و پروژه استفاده از این روش را ترجیح می دهند. البته در این روش باید قیمت بالای ماشین آلات را در نظر گرفت. همچنین باید اشاره که این بتن ریزی در محل کارگاه صورت می گیرد و دسترسی به آب با استاندارد های لازم در طول مسیر سخت است. به همین دلیل پیمانکاران بیشتر ترجیح می دهند از قطعات نیوجرسی به صورت پیش ساخته استفاده کنند.

 1. روش سنتی و دستی:

در این روش تمامی مراحل به صورت دستی و قطعه قطعه صورت می گیرد.

 1. بتن ریزی در قالب برعکس

در این نوع از تولید، قالب نیوجرسی به صورت واژگون و برعکس بتن ریزی می شود. پس از گیرایی اولیه بتن قالب توسط جرثقیل چرخانده شده و روی زمین قرار می گیرد.

 1. تولید درجا
روش های مختلف ساخت نیوجرسی بتنی | فروشگاه آهن آلات بنیامین
روش های مختلف ساخت نیوجرسی بتنی | فروشگاه آهن آلات بنیامین

نکته های مهم

نکته های مهمی هستند که اگر می خواهید قالب نیوجرسی بتنی بخرید باید حتما به آن ها توجه کنید. تعدادی از این موارد عبارت اند از:

۱-     توجه داشته باشید که اگر می خواهید قالب های خود را به پیمانکار های وزارت راه و شهرسازی بفروشید حتما باید قالب های مطابق با استانداردها و نقشه های این وزارتخانه تهیه کنید.

۲-     ضخامت ورق فلزی قالب و کیفیت آن تضمین کننده طول عمر و دوام قالب هستند پس به آن توجهی ویژه داشته باشید.

۳-     اگر می خواهید در بلند مدت در هزینه های خود صرفه جویی کنید از قالب های بدون درز استفاده کنید. با اینکه این قالب ها از دیگر انواع آن گران تر هستند اما نیاز به استفاده از سطح بتن اکسپوز را کاهش می دهند.

۴-     در زمان خرید قالب های مفصلی  باید به کیفیت مفصل ها توجهی ویژه داشت. مفصل های این قالب ها باید دارای مقاومت بالا باشند و به خوبی و خیلی محکم به یکدیگر متصل شوند.

مراحل تولید قالب نیوجرسی

پیش تر در مورد ساخت قالب بتن فلزی صحبت کردیم. حالا برای تولید قالب های نیوجرسی ابتدا ابعاد آن مشخص می شود. سپس با توجه به نوع قالب و شرایط تولید ضخامت ورق محاسبه می گردد. (در بیشتر وارد از ورق با ضخامت ۴ میل استفاده می شود.) پس از تعیین ضخامت ورق مورد استفاده با توجه به اندازه و نقشه نیوجرسی بتنی این ورق برش داده می شود. در نهایت ورق ها به یکدیگر جوش داده می شوند و قالب شکل می گیرد. در آخرین مرحله قالب درز گیری می شود تا به صورت صاف و یکپارچه درآید. این درزگیری برای آن است که از خروج آب و سیمان جلوگیری شود.

مراحل تولید قالب نیوجرسی بتنی | فروشگاه آهن آلات بنیامین
مراحل تولید قالب نیوجرسی بتنی | فروشگاه آهن آلات بنیامین

در آخر

در آخر باید اشاره کرد که نیوجرسی های بتنی امروزه به دلیل امنیت بیشتر گستردگی بسیاری پیدا کرده است. اما این امنیت بیشتر ارتباط مستقیمی با نوع ساخت آن ها دارد. استانداردهای وزارت راه و شهرسازی برای نقشه نیوجرسی بتنی بسیار می توانند برای کارفرمایان و پیمانکاران مفید واقع شوند و خطر جانی در جاده ها را بسیار کاهش دهند. به همین دلیل اداره استاندارد نظارت سختگیرانه ای بر استاندارد آن ها دارد.

گروه صنعتی بنیامین به عنوان یکی از معتبر ترین تولید کنندگان انواع قالب مدولار، قالب خاص و قالب نیوجرسی آماده دریافت سفارش و تولید قالب فلزی بتن می باشد. برای دریافت مشاوره رایگان و ثبت سفارش با ما تماس بگیرید.

دریافت مشاوره رایگان

تماس با کارشناسان فروش | فروشگاه آهن آلات بنیامین